کلمه طرح توجیهی یعنی چه؟

طرح توجیهی (Feasibility Study Report) یا طرح امکان سنجی یعنی توجیه و توضیح داشتن یک طرح.

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی یک گزارشی هست که توجیه پذیری یک طرح را مورد بررسی و مطالعه قرار میده یا به عبارت دیگر طرح توجیهی به مجموعه‌ای از مطالعات انجام شده پیرامون یک طرح گفته میشه تا با استفاده از اون اطلاعات بشه طرح رو شرح داد و تو مرحله بعدی بررسی کنه که آیا اون طرح امکان‌پذیر هست یا نه؟

هر طرح توجیهی کامل دارای سه بخش اصلی تجزیه و تحلیل مالی، توجیه‌ پذیری فنی، مطالعه بازار هست.

به‌طورکلی برای هر طرحی با موضوعات کلی کشاورزی، گردشگری، صنعتی و پتروشیمی میشه یک طرح توجیهی نوشت. موضوعایی مثل تولیدی مواد غذایی، احداث پالایشگاه، احداث گلخانه، تولید فولاد و… .

علت تدوین طرح توجیهی چیست؟

وقتی‌که یک ایده‌ای برای اولین‌بار در ذهن جرقه میزنه اون ایده نپخته هست، یعنی ما نمی‌دونیم میشه اجرا کرد یا نه، باید بررسی کنیم تا از درست بودن اون ایده مطمئن شیم برای همین طرح توجیهی رو تهیه می‌کنیم تا ایده خودمون رو به بقیه معرفی کنیم.

ویژگی‌های طرح توجیهی خوب

یک طرح توجیهی خوب باید:

  • مثل یک نقشه راه عمل ‌کنه،
  • از هدر رفتن سرمایه و انرژی جلوگیری کنه،
  • تسلط افراد رو روی طرح افزایش بده تا در کنار اون درصد موفقیت طرح افزایش پیدا کنه،
  • از اتفاق‌های پیش‌بینی نشده جلوگیری کنه،
  • و …

سفارش نگارش طرح توجیهی

سعی کردیم یه توضیح مختصر و مفید درباره نگارش طرح توجیهی برای شما عزیزان ارائه بدیم تا به اهمیت بالای اون پی‌ ببرید اما حالا می‌خوایم بهتون یه مجموعه حرفه‌ای که در زمینه نگارش طرح توجیهی فعالیت می‌کنه معرفی کنیم.

کالج همیشه برتر صنایشو 🤩 همراه همیشگی شما با بکارگیری متخصص‌ترین افراد، ناب‌ترین و با کیفیت‌ترین طرح‌های توجیهی رو برای شما عزیزان آماده می‌کنه و در اختیارتون قرار میده. بهتون پیشنهاد می‌کنم هرچه زودتر برای نگارش طرح توجیهی خودتون از طریق فرم زیر اقدام کنید.

فرم سفارش نوشتن طرح توجیهی و بیزینس پلن

یک طرح توجیهی خوب چه مزیت‌هایی دارد؟

مهم‌ترین مزیتی که یه طرح توجیهی خوب داره اینه که چشم‌انداز کاملی از آینده ایده رو برای صاحب طرح نمایان می‌کنه که در این شرایط صاحب طرح می‌تونه همه تصمیمات گرفته شده رو بسنجه و اطمینان حاصل کنه.

طرح توجیهی چه کاربردی دارد؟

هر فردی برای راه‌اندازی ایده نوپای خودش نیاز به سرمایه داره برای همین برای گرفتن وام به بانک مراجعه می‌کنه، در بانک باید از ایده دفاع بشه همچنین باید درباره موفق بودن طرح دلایل موجهی گفته بشه. خب در این زمان طرح توجیهی برگه برنده شماست، طرح توجیهی چیزیه که کارشناس بانک مطالعه می‌کنه و با ایده آشنا میشه. همه این توضیح‌ها داده شد تا بهتون بگم مهم‌ترین کاربرد طرح توجیهی اینه که نقشه راه بسیار کامل و واضحی رو از ایده تا اجرای ایده در اختیار صاحب طرح قرار میده.

طرح توجیهی کسب و کار چیست؟

طرح توجیهی کسب‌وکار طرحیه که مشخص می‌کنه آیا این کسب‌وکار امکان‌پذیره یا نه؟ آیا سرمایه اولیه، منابع، نیروی انسانی و مواردی از این قبیل را دارد یا نه؟ آیا این کسب‌وکار شما را به سود مدنظر می‌رساند یا نه؟ و…

افراد برای راه‌اندازی کاری به یک طرح توجیهی کسب‌وکار نیاز دارند، چرا؟ در موفق شدن و به نتیجه رسیدن هر کسب‌وکاری یک سری عواملی دخیل هستن و بررسی این عوامل بسیار ضروریه که این بررسی از طریق طرح توجیهی کسب‌وکار ممکنه.

مقاله آموزش رایگان طرح توجیهی با نرم افزار کامفار (همراه با دانلود رایگان آموزش طرح توجیهی با نرم افزار کامفار)

دیدگاهتان را بنویسید